Ultrazvuk se ve fyzioterapii využívá za účelem tvorby tepla hluboko v tkáních za pomoci mechanického vlnění s vyšší frekvencí, než které dokáže zachytit lidský sluch. Je využíván ultrazvuk o frekvenci 1 až 3 MHz. Ultrazvuková terapie zvyšuje prokrvení v daném místě, zlepšuje propustnost kapilár, urychluje proces hojení, zmírňuje bolest, uvolňuje zatuhlé svaly a přispívá ke vstřebávání otoků.
Při UZV terapii neprochází tkání elektrický proud, tkáně jsou působením UZV vln hloubkově mechanicky stimulovány a dochází ke zvýšení teploty tkání, což má významné účinky napomáhající v rehabilitaci postižené tkáně.
UZV terapie trvá přibližně 5 minut, UZV by měl během aplikace na ošetřovaném místě hřát a vytvářet teplo, nesmí ovšem pálit.
Při ultrazvukové terapii dochází k mikromasáži molekul ve tkáni a ke zvýšení teploty v daném místě, což má příznivé rehabilitační účinky na postižené místo. Zvýšení prokrvení tkání a propustnosti kapilár se projevuje mnohými pozitivními dopady:
UZV terapie se využívá při celé řadě fyzioterapeutických diagnóz:
Protože při UZV terapii dochází ke značnému prokrvení tkání, nedoporučuje se jej používat na místa čerstvých hematomů, zlomenin a krvácení.