Ve fyzioterapii jsou využívány různé formy elektrických proudů a elektromagnetického pole. Elektroterapie je využitelná pro zmírnění bolestí, zlepšení prokrvení tkání, rozšíření cév, uvolnění ztuhlých svalů, má příznivý vliv na zmenšení otoků, tlumí vznik zánětů a pozitivně ovlivňuje kloubní onemocnění.
Elektroterapie funguje na principu stimulace postižených nervů a svalů střídavým elektrickým proudem o různé frekvenci a průběhu. Působením elektrického proudu jsou svaly stahovány a uvolňovány, čímž dojde k jejich posílení. Celková náprava a úleva od bolesti spočívá v tom, že posílený sval je opět schopný vykonávat svoji funkci a nemusí tak místo něj funkci přebírat sval jiný, který k tomu není určený. Nedojde tak k přetížení a následné svalové dysbalanci.
Výhodou elektroléčby je, že ji lze velmi přesně dávkovat a cílit na požadovaný orgán nebo tkáň. Na rozdíl od podávání léků či jiné medikace lze u elektroléčby vyloučit nežádoucí negativní účinky, při nejhorším bude elektroléčba neúčinná.
Při nervových a svalových bolestech, poúrazových stavech, bolestech zad, tenisovém loktu, bolestech úpon a šlach, natažených či namožených svalech. Elektroterapie je vhodné využít v následujících případech:
Elektroterapii by se měli vyhnout lidé s kardiostimulátorem, elektrický proud dodávaný do těla totiž může činnost kardiostimulátoru ovlivňovat nežádoucím způsobem. Dále se elektroterapie neprovádí v následujících případech:
Elektroterapie trvá přibližně 15 minut, přičemž druh elektroterapie volí fyzioterapeut dle individuálních potřeb pacienta. Nejedná se o bolestivou proceduru a není potřeba se a ní speciálně připravovat.