Jedná se o metabolické onemocnění kostí, kdy správně nefunguje látková výměna kostní tkáně a má za následek zhoršení kvality a odolnosti kostí. V důsledku toho dochází častěji ke zlomeninám. Nemoc postihuje mikroarchitekturu kostí, což má za následek ubývání kostní hmoty. Proto je osteoporóza známá také jako řídnutí kostí.
Osteoporóza je onemocnění, které se nejčastěji projeví až zlomeninou kosti, do té doby bývá bez příznaků. Toto onemocnění postihuje prakticky všechny kosti v těle. Náchylnější ke zlomení je tak každá kost a nejčastější komplikace bývají spojeny s krčkem stehenní kosti a obratli.
Pokud se osteoporóza neprojeví frakturou kosti, jak tomu nejčastěji bývá, může být její průběh dlouho asymptomatický. Mezi příznaky patří:
Pro účinnou léčbu je klíčová včasná diagnóza. Cílem léčby osteoporózy je v ideálním případě úplné zastavení úbytku kostní hmoty. Toho se ovšem nepodaří vždy dosáhnout, bere se tak jako cíl léčby zpomalit projevy a progresi řídnutí kostí.
V počátečním stádiu se léčebná terapie skládá z úpravy jídelníčku a zařazení vhodné pohybové aktivity do denního režimu. V pokročilejším stádiu nemoci se podávají léky na tvorbu kostní hmoty, bisfosfonáty. Lze také užívat speciální tablety obsahující vápník a hormon kalcitonin.
I osteoporóze lze částečně předcházet. Je to otázka životního stylu a vhodných životních návyků. Důležité je dbát na dostatek pohybu a správné složení stravy. Přiměřené množství pohybu zpevňuje kosti a podporuje tvorbu kostní hmoty. Strava musí být bohatá na přísun vápníku a vitaminu D. Nejvhodnějším zdrojem vápníku je mléko a mléčné výrobky. Naopak vyřadit ze stravy by se měly potraviny obsahující fosfáty, které na sebe vážou vápník a neumožňují jeho vstřebávání.