Jedná se o chronické onemocnění kloubů známé jako artróza. Při této nemoci dochází k opotřebovávání kloubních chrupavek. Mezi plochami dvou kostí plní chrupavka funkci ochranného polštáře, tlumí nárazy a snižuje tření mezi plochami. Při tomto degenerativním procesu chrupavka postupně měkne a ubývá a nemůže plnit svoji funkci, v důsledku čehož nastupuje bolest v místě kloubu a nakonec dojde k poruše funkčnosti daného kloubu.
Osteoartróza postihuje velké klouby, které nesou největší váhu. Nejčastěji postihuje kolenní a kyčelní klouby, nevyhýbá se ale ani ramenům, kloubním spojením na páteři a kloubům na prstech ruky. Artróza nejprve poškozuje chrupavku kloubu, dále pokračuje na kost, měkké části kloubu a jeho okolí a příslušné svaly.
Významnou roli ve výskytu artrózy hraje především věk pacienta. S přibývajícím věkem se výrazně zvyšuje výskyt v populaci. Protože při této nemoci jsou postiženy hlavní nosné klouby, bývá jednou z příčin rozvoje obezita. Artróze neprospívá ani vrcholové sportování s nadměrným zatěžováním kloubů nebo jednostranné pracovní zatížení kloubu. Příčiny nejčastěji bývají kombinované.
Typickým příznakem artrózy jsou ranní bolesti, které jsou nejznatelnější po probuzení, kdy trvá někdy i hodinu, než se člověk tzv. rozhýbe. V počátečních fázích onemocnění se bolest projevuje při fyzické námaze a pohybu, v pokročilejších fázích je bolest přítomná i v klidovém režimu a v noci.
Léčba je zaměřena na úpravu životního stylu a pohybových stereotypů. Do každodenních činností jsou zahrnuty vhodné sportovní aktivity a cvičení s cílem udržení a zlepšení rozsahu pohybu kloubů a posílení přilehlých svalů. Mezi vhodné doporučované sporty patří cyklistika a plavání. Naopak se klade důraz na vynechání sportů s vysokou zátěží kloubů, jako je zvedání těžkých závaží, běhání či skákání po tvrdých površích. U artrózy kolenních kloubů se doporučuje snížení tělesné hmotnosti, což platí zejména v případě obezity pacienta.
Osteoartrózu není možné plně vyléčit, přistupuje se tak ke snížení bolestivých příznaků. Pro úlevu od bolesti se volí analgetika nebo hřejivé a chladivé gely. Při vážných bolestech se pro krátkodobou úlevu přistupuje k opichům kloubů.
V nejzazších případech se přistupuje k léčbě chirurgicky. Jsou prováděny parciální nebo totální výměny postiženého kloubu za endoprotézy. S náhradou kloubu umělým se lze nejčastěji setkat u kolenních nebo ramenních kloubů.
Důležité je včasné rozpoznání nemoci a stanovení správné diagnózy. Osteoartróze bohužel nejde kompletně předejít, lze ovšem zmírnit a významně oddálit symptomy a progresi. Mezi preventivní doporučení patří následující: