Jedná se autoimunitní revmatické onemocnění doprovázené chronickými bolestmi zad. Bechtěrevova nemoc je celoživotní onemocnění, které je nejčastěji diagnostikováno u mužů mezi 18. a 30. rokem věku. Muži bývají tímto onemocnění postiženi dvakrát až třikrát častěji než ženy.
Pro toto revmatické onemocnění, které poškozuje funkci páteře, jsou typické chronické bolesti zad, degenerace páteřních obratlů a v konečném stádiu úplné zkostnatění páteře. Následkem je tak téměř invalidita a držení těla v trvalém předklonu.
Nemoc se ve svých počátcích projevuje ranní ztuhlostí kloubů, nočními bolestmi v oblasti bederní páteře, dostavují se také bolesti šíje, pat, kloubů a svíravá bolest v oblasti hrudníku. Průběh nemoci je postupný, pomalý a u každého jedince odlišný. Progrese nemoci až ke koncovému stádiu trvá 20 i více let. V poslední fázi bolesti mírně ustupují, tělo ale zaujímá dopředu ohnutý postoj a má velmi omezenou pohyblivost a v některých případech je postižený zcela znehybněn.
Příčiny rozvoje Bechtěrevovy nemoci nejsou známé. Jedná se autoimunitní onemocnění, pro které je typická neadekvátní reakce imunitního organismu, kdy ve snaze bránit se nemoci tvoří protilátky, které napadají vlastní buňky. V tomto případě se reakce autoimunitního systému projevuje nadměrným ukládáním vápníku do té míry, až vazy zkostnatí a obratle na páteři srostou.
Prvotní příznaky jsou nenápadné a výskyt symptomů může trvat déle než tři měsíce. Při výskytu bolestí zad s nejasným původem se doporučuje vyhledat lékaře, provést rentgenové vyšetření a zjistit, zdali se nejedná právě o tuto nemoc. Mezi typické příznaky patří:
Ani v současné době moderní medicíny a fyzioterapie nelze Bechtěrevovu nemoc zcela vyléčit. Přistupuje se ke zpomalení progrese a zmírnění následků nemoci. Léčba obsahuje podávání léků proti bolesti a na potlačení zánětu, v pokročilejší fázi choroby se přistupuje i podávání imunosupresiv, léků, které působí proti imunitnímu systému.
Nedílnou součástí léčby je i rehabilitační cvičení zaměřené na správné držení těla a udržování a rozvíjení pohyblivosti páteře. Aby cvičení pod vedením fyzioterapeuta zpomalilo tuhnutí páteře, musí být pravidelné a intenzivní. Cvičení by mělo být doplněno o sportovní aktivity. Nejvhodnější je plavání, které pomáhá zvýšit rozsah pohybu a snížit svalové napětí.
Protože není známá přesná příčina Bechtěrevovi choroby, neexistuje ani efektivní prevence a bohužel nelze ani zabránit rozvoji této nemoci. Klíčové je včasné rozpoznání a diagnostika a neodkladné zahájení terapie a vyhnout se tak závažným komplikacím této nemoci. Bechtěrevovu nemoc je třeba zohlednit při téměř každé činnosti a nedělat nic, co by mohlo zdravotní stav ještě zhoršit.