Top Moravia Health
Rehabilitace
Nadstandardní péče

Tenisový loket

Navzdory svému názvu nemá tenisový loket nic společného s tenisem a může postihnout i ty, kteří se žádnému sportu nevěnují. Tenisový nebo také golfový loket patří mezi enzopatická onemocnění, pro která jsou typické patologické změny šlach a vazů. V případě tenisového loktu se jedná o zánět šlachových úponů na vnější straně pažní kosti. Postiženy nejčastěji bývají svaly natahující zápěstí (extenzory) a obracející ruku dlaní vzhůru (supinátory). Tenisový loket může mít akutní nebo chronický průběh. Akutní tenisový loket má funkční poruchy, které se dostavují při jednorázové nadměrné námaze, chronický tenisový loket je vyvolán dlouhodobým přetěžováním, obtíže trvají několik týdnů a může dojít až ke strukturálním změnám.

 

Příčiny

Příčinou vzniku tenisového loktu je nadměrné jednostranné zatěžování daného kloubu. Nemusí k němu docházet pouze při sportu, ale také např. při štípání dřeva nebo jiné fyzické práci.

Projevy

  • Lokální bolesti zejména v horní oblasti loketního kloubu
  • Bolest se postupem dne zhoršuje
  • Večer bolesti brání usnutí
  • Bolest při pohmatu vnější strany loktu
  • Otok, zarudnutí a zvýšená teplota vnější strany loktu

Léčba

Toto onemocnění je často považováno za drobnou indispozici, při neléčení ovšem může způsobit vážné potíže a výrazné omezení pohyblivosti celé ruky. Základem léčby je úprava pohybových stereotypů, klidový režim a následné rehabilitační cvičení. Důležité je omezit aktivity a pohyby, které bolesti způsobují a jednostrannou zátěž loketního kloubu. Lze využít speciálních elastických bandáží či ortéz, které kloub stabilizují, omezují jeho pohyb a neumožňují přetěžování.

Rehabilitační cvičení pod vedením fyzioterapeuta je zaměřeno na uvolnění, protažení a posílení svalů v oblasti lokte. Vlivem snížené pohyblivosti lokte může dojít k zablokování zápěstí a ramenního kloubu. Do rehabilitačního cvičení mohou být zařazeny cviky na uvolnění blokád dalších kloubů.

Prevence

Základem prevence tenisového lokte je úměrná zátěž. Důležité je vyvarovat se nadměrnému jednostrannému zatěžování kloubu. Před sportovním výkonem, při kterém se očekává námaha kloubu, je dobré věnovat několik minut důkladnému protažení a rozcvičení svalů v oblasti loktu. Stejně tak se nesmí zapomínat na protažení svalů předloktí po sportovním výkonu, poctivé procvičení a následná regenerace je klíčová v prevenci tenisového lokte.