Top Moravia Health
Rehabilitace
Nadstandardní péče

Hallux

Vybočené palce na nohou patří mezi nejčastější ortopedické problémy dnešní doby. Jedná se o deformitu nohy, která je častější u žen než u mužů. Na první pohled se hallux nemusí jevit jako vážný problém, ale ve skutečnosti způsobují bolesti a problémy s rovnováhou. Přirozená poloha palce je rovná v ose chodidla. Tato pozice je klíčová při odrazu nohy při chůzi. Pokud palec není na svém místě, noha se při chůzi odráží z nevhodné pozice, což se časem projeví dalšími bolestmi pohybového aparátu.

 

Příčina

Jak halluxy vznikají, není zcela jasné, jejich výskyt je často dědičný. Mohou ovšem vzniknout i bez rodinné anamnézy a rozvoj zhoršuje nošení nevhodné úzké obuvi, obuvi na podpatcích a dlouhodobé trávení dlouhých časových úseků ve stoje.

Projevy

Problémy spojené s halluxem se projevují postupně. Z počátečních mírných bolestí se časem mohou stát vážné zdravotní problémy. Není proto dobré první projevy podceňovat.

  • Bolesti kloubu palce při chůzi
  • Zduření kloubu palce
  • Nohy se při chůzi brzo unaví
  • Vnější vbočení palce, špička palce kříží ostatní prsty
  • Následný pokles podélné i příčné nožní klenby

Léčba

Terapie halluxu v počátečních fázích využívá meziprstních elastických korektorů, které pomáhají držet palec ve správném postavení, speciální ortopedické obuvi a vložek do bot. Nedílnou součástí léčby je rehabilitační cvičení pod dohledem fyzioterapeuta, jehož cílem je posílení svalů v oblasti palce, uvolnění blokád a měkkých tkání v oblasti zadního kloubu palce a procvičení celého chodila. Při léčbě halluxu je využívaný i kinesiotaping pro omezení rozsahu pohybu a zpevnění oblasti palce. Při vážnějších případech a výraznější deformitě palce se přistupuje k chirurgickým zákrokům.

Prevence

Hallux velmi často probíhá na základě vrozené predispozice, v mnoha případech mu tak nelze zcela předcházet a přistupuje ke zmírnění projevů a zpomalení progrese.

  • Nošení vhodné obuvi se středně vysokým podpatkem, dostatečně prostornou špičkou a dostatečně dlouhé
  • Vyhnout se častému nošení obuvi na vysokém podpatku
  • Nosit ortopedické vložky, které podpírají příčnou klenbu a korigují postavení nohy v ose
  • Procvičovat prsty na nohou a posilovat svaly klenby – např. zvedání předmětů ze země pomocí prstů na nohou